Песник и побуњеник: Ово је књига из које проговара млади Андрић и брижљиво приређен књижевни избор у коме је пишчева мисао о правди и правичности достигла можда најлепши израз песничке душе. Исписана дирљивом лирском прозом веристичке снаге, уз то и смелим пером побуњеника, заточеника и сведока крвавих историјских збивања с почетка XX века, она у бити представља Андрићев глас непристајања на силу и неправду. Запечаћена слободарским духом какав само младост неговати уме, књига Песник и побуњеник огледало је и пишчевих револуционарних промишљања која су, на самом концу ове публикације, окупљена око неколицине Андрићевих текстова о Симону Боливару, Бениту Мусолинију, фашистичкој револуцији и тек створеној Краљевини СХС.
Намера приређивача сабрана је око замисли да се у овој првој књизи под насловом Песник и побуњеник на једном месту нађе избор из раног Андрићевог песништва, огледа и лирске прозе, који одише кликтајима слободарског духа, социјалном и родољубивом лириком, дивљењем победама српске војске у Првом светском рату и сновима о јединству свих Јужних Словена оличеним у ослобођењу од Аустроугарске. Напоменимо и то да је овај задатак утолико захтевнији уколико узмемо у обзир да су многе појединости из Андрићеве ране младости готово тенденциозно заборављене. Подсетимо стога да је писац, на шта су већ много пута указали Андрићеви биографи, био председник Српско-хрватске националистичке омладине која је 1911. године настала као прво удружење те врсте међу гимназијалцима у Сарајеву, захваљујући подстицају Димитрија Митриновића, и које је представљало идејни и револуционарни заметак потоње Младе Босне. Рецимо и то да политички ангажман и жеља за ослобођењем од окупатора нипошто нису представљали једину делатност младобосанаца.
У сусрет Андрићу др Наташа Ковачевић
ISBN-978-86-6150-011-4 13 x 20 161 Тврд Ћирилица 2022
Садржај
Предговор
„Је ли вам се икад догодило...“
„Неумољиво круте и непомичне планине гледају с облачна виса...“
„Има часова кад се у мени душа пјени...“
„Будући, радосно кољено...“
„Замара ме дужина чекања“
„Несрећни су моја браћа“
„Има часова кад пред духом...“
„И ови што су ми најближи...“
„Ја презирем бљесак господства...“
„Висока плава госпођо из Марибора...“
„Брегови у даљини...“
„Бију ме дани временом...“
„Кад бих ја могао да знам...“
„Једно вече сам видио...“
„Као земља воду...“
„Ноћ у возу“
„Ноћ“
„Изнад побједа“
„Пјесма вретена“
„Дјеца“
„Из књиге ‘Црвени листови’
„Црвени листови“
„Погребна пјесма“
„Прича из Јапана“
„Прва прољетна песма“
„Шетња“
„1914“
„1915“
„Јутро“
„Псалм сумње“
„Повратак“
„Свитање“
„Утеха снова“
„Сан“
„Блага и добра месечина“
„Лањска песма“
„Тама“
„Сан Марино“
„Гласно воде шуме“
„Мисао“
„И мислим“
„Крвави цветови Војислава Илића Млађег“
„Незвани нека шуте“
„Бенито Мусолини“
„Фашистичка револуција“
„Догађаји у Бугарској“
„Симон Боливар Ослободилац“
Иво Андрић ( Долац , код Травника , 9. октобар 1892 — Београд , 13. март 1975 ) био је српски и југословенски [а] књижевник и дипломата Краљевине Југославије . [б] Године 1961 .( 10. децембра ) добио је Нобелову награду за књижевност „за епску снагу којом је обликовао теме и приказао ...
Опширније