Као што сам наслов наговештава, ова занимљива књига представља Андрићев поглед из тамнице упрт у наду и неизвесност, у лелујави трачак светлости који узника охрабрује и снажи док све друго прети и онеспокојава. Надахнута снажним личним искуством тамновања по аустроугарским казаматима и живим сећањем на мемљиви задах затворске ћелије, Андрићева тамничка проза слика је властитих доживљаја и неспокоја које писац вешто приписује својим јунацима. Пресликавши доживљене тамничке кадрове у фиктивну раван, Андрић им улива снажну документарну снагу, будући да на основу њих можемо делимично реконструисати и детаље из пишчеве младалачке биографије.
Андрићева тамничка проза представља важну карику у пишчевом творачком ланцу. Једним далекосежним погледом унатраг, пресликао је Андрић у своје приповетке мноштво елемената властитог искуства док је, у освит Првог светског рата, као узник тамновао по Босни, Далмацији и Словенији. Поред ове документарне вредности која причама окупљеним око поменуте теме улива веродостојност, њихова је снага и у могућности да на основу њих донесемо извесне закључке о стварном току догађаја који су пишчевој тамничкој прози били повод. Сећајући се живо тих узаврелих дана и атмосфере неизвесности којом су, након Сарајевског атентата, дисале улице и градови, Андрић транспонује у своје приче мноштво детаља којима је био сведок.
У сусрет Андрићу др Наташа Ковачевић
ISBN-978-86-6150-013-8 13x20 248 Тврд Ћирилица 2022
Садржај
Предговор
Занос и страдање Томе Галуса
На сунчаној страни
Постружниково царство (Сунце)
У ћелији број 115
Искушење у ћелији број 38
Први дан у сплитској тамници
Проклета авлија
Иво Андрић ( Долац , код Травника , 9. октобар 1892 — Београд , 13. март 1975 ) био је српски и југословенски [а] књижевник и дипломата Краљевине Југославије . [б] Године 1961 .( 10. децембра ) добио је Нобелову награду за књижевност „за епску снагу којом је обликовао теме и приказао ...
Опширније