Ово је књига са снажним личним и костумбристичким печатом, књига једне успомене која се огледа у сећањима на људе, прилике, крајолике и обичаје са којима је Андрић одрастао и које је касније преточио у фикцију. Босна је пишчев завичај, а Вишеград његово духовно и емотивно средиште, док је локално обојен амбијент у који су смештене историјске прилике, културе и обични животи, расадник Андрићевог књижевног надахнућа који и данас плени и зауставља пажњу читаоца. У овој су књизи сабране приче које одишу завичајним дамаром.
У књизи пред читаоцем начињен је избор Андрићевих приповедака у којима писац евоцира успомене на свој завичај, а завичај чине све оне боје, мириси, слике и сећања која кроз живот радо и упорно носимо, без којих не идемо никуд и не приспевамо нигде. И што се од њега више удаљавамо, јасније га видимо и сагледавамо и објективније о њему расуђујемо. Андрић је тенденциозно транспоновао стварне координате свога завичаја у фикцију, у књижевност. На овај начин преселио га је у вечност, осигурао му трајање и Босна је, као Андрићева завичајност, заувек остала да живи у сећању свих оних који читају његову поезију и прозу.
Намисао приређивача поводом књиге Босна, колевка живота огледа се најпре у настојању да се, на основу избора неколицине Андрићевих приповедака, истакну кључни књижевни поступци којима се писац за живота служио како би живописно осликао место своје духовне и културне иницијације са свим његовим лицима и образинама. Поменута тематска и идејна разноликост испољава се најпре у једном свеобухватном сагледавању Босне као завичајности којој је Андрић емоционално наклоњен, потом Босне као мултикултурног попришта различитих вера, нарави, традиција и култура, проткане допадљивим епизодама из локално обојеног амбијента, Босне као историјског жаришта на коме се смењују царства, власти и политичке прилике у судару са аутохтоним окружењем које им се противи и опире и, најпосле, Босне коју посматрамо кроз пишчев лични доживљај и лично искуство, и коју сагледавамо баш као да Андрић овога часа корача њеним сокацима.
У сусрет Андрићу др Наташа Ковачевић
ISBN-978-86-6150-014-5 13x20 284 Тврд Ћирилица 2022
САДРЖАЈ
Предговор
У улици Данила Илића
Учитељ Љубомир
Стазе
Раја у старом Сарајеву
На јеврејском гробљу у Сарајеву
Новембарска сећања
Мост на Жепи
Рзавски брегови
Свадба
Исповијед
Проба
Сан и јава под Грабићем
Прича о соли
Прича о везировом слону
Коса
Разговор
Пут Алије Ђерзелеза
Иво Андрић ( Долац , код Травника , 9. октобар 1892 — Београд , 13. март 1975 ) био је српски и југословенски [а] књижевник и дипломата Краљевине Југославије . [б] Године 1961 .( 10. децембра ) добио је Нобелову награду за књижевност „за епску снагу којом је обликовао теме и приказао ...
Опширније