„Требиње је рађало хероје, мученике и песнике, те три најчистије капи крви човечије. Тај историјски град је одувек био мала, али горда предстража Отаџбине и веран чувар вере наших идеала и наших мисли."
Њ. К. В. Александар Карађорђевић
Капитална издања, Класици за младе људе др Наташа Ковачевић
ISBN-978-86-6150-063-3 14 x 20 144 Тврд Ћирилица 2025
На плећима Леотара
Мислити о животу са највише тачке родног места, већ је само по себи привилегија очију и угођај ума. Испевши се фигуративно на врх Леотара изнад родног Требиња, чије само име, етимолошки гледано, означава слободу, песник је начинио изврстан прелудијум властитим размишљањима која ће изложити у есејима сабраним око десет горућих феномена човекове унутрашње природе. Одлучан да слободно говори и мисли са висова слободарског Леотара, решен да пише неспутан, самосвојан и неподређен, Јован Дучић с намером одабира брег као уздигнуто полазиште својим надахнутим увидима. Висина изоштрава поглед и оплемењује мисао, са ње се види јасније и боље, а мисли смелије и лепше. Песник, путописац, историограф и дипломата морао је ово знати. Стога ће, у књизи контемплативне прозе Јутра са Леутара, винути своје мисли са требињског брега у далеки свет, баш као што је са бедема своје родне куће која се наслањала на стасити Леотар, још као дете пружао сањив и домишљат поглед ка непрегледном Требињском пољу. Властита запажања о људским манама, врлинама, етичким начелима и метафизичким питањима, сабраће много година потом у десет аналитичних есеја на тему: мирноће, мржње, плеса, љубоморе, сујете, страха, разочарења, родољубља, карактера и уљудности.
На трагу француске књижевне традиције и раније објављене збирке књижевно-философских есеја Благо цара Радована, у којој заснива сопствене увиде на завидном познавању грчке митологије, античке философије, средњовековне историје, хришћанског културног наслеђа, као и на богатом читалачком искуству, Дучић је, чини се, у књизи Јутра са Леутара мање оптерећен формом и перфекцијом. Овде су његови закључци о животу смелије и сажетије поентирани, док стилска и језичка црта, иако и даље поетична и снажна, једноставније и лежерније налази пут до читаоца. У Јутрима су, као какво обележје песникове рефлексивне прозе, спорадично присутни и доминантни облици античког реторичког мишљења, logos као убедљив и добро аргументован текстуални чин, ethos у коме препознајемо снагу и сензибилитет самог књижевника и pathos који неретко има национални, родољубиви и патриотски предзнак, по коме је „најбољи млади лиричар српске књижевности”, како је говорио Скерлић, надалеко био чувен. Широм разноврсног и жанровски богатог опуса, поетског, есејистичког, медитативног, историографског и путописног, исписао је овај искусни дипломата господствене појаве, велике и опомињуће мудрости о судбинским цртама и обележјима свога народа. Одлучни глас већ потврђеног мислиоца изрекао је у Јутрима са Леутара и низ уопштених и недовољно поткрепљених судова о извесним појавама, али и многе истине о српском човеку:
Србин је, извесно, од свих народа на Истоку, најмање склон мржњи. Не мрзи ниједан народ око себе. Ако уопште кога мрзи, то је онда свог суседа, каквог свог Србина преко улице, или оног Србина на горњем спрату, или оног Србина на доњем спрату. Турци су оборили његову средњовековну државу, рушили његове куће и цркве, одводили у ропство његове жене и децу, и чак многе продавали на пазару. Међутим, Србин ни данас не одриче Турчину чак ни оне сјајне врлине које овај није никад ни имао. И Хрвата је сматрао својим братом! Не мрзи ни Бугаре који су увек били пријатељи његових непријатеља и увек ишли да се на његов рачун усреће и порасту, не приближивши се ни људима своје православне вере, ни људима свога словенског племена, ни људима своје туркоманско-уралске расе. [...] Овај недостатак отрова у Србину, отрова који је, међутим, природа дала и најлепшим животињама и најлепшим биљкама, чини Србина више слабим него јаким. Јер доброта често ослаби човека више него и злоћа. Историја Срба нема ниједне странице мржње и фанатизма. Никад у својој старој држави није Србин знао ни за верске ратове, ни за инквизиције, ни за Вартоломејске ноћи, ни за суђење тортурама. Бар у историји и у народним песмама нема никаква помена о таквим начинима, којима се, међутим, средњи век служио скоро по свима хришћанским земљама.
Познато је, наиме, да је Јован Дучић, и као књижевна фигура и као дипломата, неретко био стигматизован управо због нескривеног патриотизма и родољубља, због националне освешћености и отворености у погледу мисли, ставова, политичких погледа и јавних иступања. Његова динамична и непрекинута веза са родним градом од кога је начинио својеврстан музеј на отвореном, са властитом културом, историјом и традицијом, одувек је била неспутана и снажна, иако је песник за живота много путовао и странствовао. Овај људски и интелектуални квалитет није увек наилазио на одобравање песниковог окружења, али је Јована Дучића, поред разноврсног и богатог књижевно-философског опуса, учинио фигуром чија лична, књижевна и дипломатска заоставштина и даље буди големо занимање и научну пажњу.
У жељи да философски продуби, домисли и заокружи слику света започету у књизи Благо цара Радована, решен да као песник, мислилац и човек покуша да одгонетне загонетку живота, Дучић у књизи рефлексивно-медитативне прозе Јутра са Леутара, из слојевитог и богатог искуства књижевника и дипломате, одапиње високоумне литерарне стреле оденуте непролазном снагом, дубокоумљем и суштином.
др Наташа Ковачевић