Благо цара Радована
1/1
Ускоро

Капитална издања, Класици за младе људе др Наташа Ковачевић

ISBN-978-86-6150-062-6 14 x 20 380 Тврд Ћирилица 2025

| Производ није доступан

У потрази за смислом

Храбро је и одважно, премда смо на то сви донекле позвани, мислити и писати о тајнама и законима људског живота. Ово нису умели ни сви људи од пера, а често ни они од којих смо то највише очекивали. Ретки су писци чији је опус проткан озбиљним философским размишља­њима, будући да закључке о сржним темама какве су љу­бав, срећа, пријатељство, живот и смрт, нипошто није лако сводити пред изоштреним судом искусног читаоца. Неки су се ипак одважили. Нобеловац Андрић с пажњом је од­меравао сваку реч и сваку цртицу, не би ли бритке миса­оне искре свога ума, вешто заокружене и доречене, изнео пред читалаштво у што дорађенијем облику. Када човек одрасте у окружењу задојеном народном мудрошћу и Ње­гошевим стиховима, што је писац касније много пута по­сведочио говорећи о свом детињству у Вишеграду, велике мисли постају природно стање његовог стваралачког ума.

Сличан је усуд, могли бисмо рећи, и песника Јована Дучића. Кажу да место рођења утискује чудесан жиг на човекову мапу постојања и његов поглед на свет. „У Хер­цеговини пак, земљи херцега Растка Немањића, велики карактери су кроз векове били правило, а не изузетак. Ни сиромашније земље, ни већег богатства у карактерима! Ни мање земље, ни већег броја правих људи!”, записао је једном приликом Свети Владика Николај. У овој јужној српској зе­мљи коју сунце несебично обасјава већим делом године, у којој златножуто смиље баца опојан мирис са сиромашних и беличастих кршева, где дивљи нар и презреле смокве ра­ђају без изузетка, иако све друго успева само ако је упорно и жилаво, научио је књижевник Јован Дучић прве велике истине о животу. Касније школовање, службовање, путова­ње и странствовање употпуниће ову Дучићеву искуствену ризницу многоврсним сазнањима и доживљајима из којих ће, природно, настати веома надахнути и аналитични есе­ји о бројним животним темама. У њима ће песник сасвим отворено и лично, без трунке задршке, убедљиво говорити о свему ономе што појединац, са мање или више успеха, настоји да докучи и одгонетне на овоземаљском путу „јер сви људи знају да има у животу још увек једно благо зако­пано само за њих”, вели песник. Разноврсну тематску ле­пезу као какав садржајан документарни филм, аутор с па­жњом развија пред оком читаоца, градативно нижући све сложенија питања о љубави, срећи, пријатељству, власти, смрти, жени и, најпосле, о судбини човека на различитим животним прекретницама. Дучић се у овом књижевном калеидоскопу званом Благо цара Радована (1932) дови­тљиво служи и знањима из религије, митологије, историје, философије и књижевности, проналазећи тако убедљиво упориште својим размишљањима и судовима.

Књига пред читаоцем, како се често може чути, и даље је један од најчитанијих наслова српске књижевно­сти. Тема на којој се, међутим, ломе и спотичу најопреч­нији ставови и мишљења када је реч о Дучићевој прози, посвећена је жени, природи њеног бића, њеној нарави, слабостима и врлинама.

Идеална, неухватљива, савршена, недокучива, химерична и недостижна драга о којој пева Дучићева поезија, наједном постаје предмет неретко су­ровог суда и исхитреног психолошког тумачења које је, можемо претпоставити, неодвојиво од песниковог био­графског доживљаја жене и властитог љубавног искуства. Овај нагли прелаз из једне поетичке равни у другу, иако поседује извесне мањкавости, учинио је Дучићев суд о жени сложенијим и дубљим у песниковим прозним оства­рењима, неголи у поезији. Тако је, у већ поменутој збирци књижевно-философских есеја Благо цара Радована, жена као појава сагледана из више углова, из различитих пер­спектива, а њене мане су, премда стављене у први план, постале предмет озбиљног философског размишљања и темељне мисаоне анализе. Ово запажање потврђује чиње­ницу да је жена тежишна тема, не само Дучићеве поезије већ и песникове рефлексивне прозе.

Књигом ових веома успелих и поетичних есеја који одишу ерудицијом и богатим животним искуством, за­видном културном, философском и религијском поткова­ношћу, кнез српских песника Јован Дучић доказао се као озбиљан мислилац и философ који кључним судбинским питањима што заокупљају сваког човека, утискује аутенти­чан стваралачки печат. Читајући саме поднаслове: о срећи, о љубави, о жени, о младости и старости..., наслућујући у њима големе и недокучиве истине, тешко се отимамо ути­ску да ћемо на само једном месту, верујући у невероватно и остварујући немогућно, како би рекао сам Дучић, у овом својеврсном азбучнику људске судбине, коначно успети да пронађемо одговоре на сва она животна питања која смо некад смело отворили.

др Наташа Ковачевић

Јован Дучић

Опширније

Препорука уз изабрану књигу

Ускоро
Градови и химере

Јован Дучић

Градови и химере

Ускоро
Песме - Јован Дучић
Бесплатна испорука
За све поруџбине изнад 3.000 РСД
Подржани су сви начини плаћања
MasterCard
Maestro
Visa
DINA
American express
BancaIntesa
MasterCard Sec
Verified by Visa