"Од онога што није било и што никада неће бити, праве вешти писци најлепше приче о ономе што јесте".
Јубиларна едиција У сусрет Андрићу издавачке куће „Народно дело" из Београда представља сасвим иновативан збир прозног, лирског и медитативног Андрићевог стваралаштва, оригиналну и шаролику колекцију пишчевих мисли, есеја, поезије, романа и приповести које обрађују кључне књижевне теме нашег нобеловца. Све су оне смислено и зналачки окупљене у 12 наслова, како не би остале расуте широм и диљем Андрићевог плодног опуса и како бисмо их с лакоћом проналазили и радо им се враћали.
Искуство је показало да савремени читалац све теже налази времена за форму сабраних дела, због чега се радије окреће вешто приређеним књижевним изборима у којима су на једном месту сабране све приче, песме, романи или огледи окупљени око неке теме. Свесни ове чињенице, доносимо пред читаоца овај нарочит и брижљиво приређен књижевни избор који чине:
Андрићеве приче и песме о жени;
Лирика из које проговара Андрић песник и побуњеник;
Пишчева Проклета авлија и тамничка проза;
Најлепши путописи настали на путовањима широм света;
Највећи романи које је нобеловац стварао под окупацијом;
Есеји о великанима српске културе Вуку и Његошу;
Приче о босанском крајолику и завичајним анегдотама;
Мисли о Богу и размишљања о вечности;
Најлепше Андрићеве приповетке у избору самог писца;
Капитална издања, У сусрет Андрићу др Наташа Ковачевић
978-86-6150-028-2 156 x 20 3672 Тврд Ћирилица 2022
Објавила је, у рану јесен 2022. године издавачка кућа „Народно дело" из Београда уочи 130 година од рођења српског нобеловца у жељи да, креативно и стваралачки, како је то и сам Андрић у своје време чинио, обележи предстојећи јубилеј. Отргнувши од заборава успомену на знаменитог писца и његов ванвременски литерарни опус, „Народно дело" само је потврдило Андрићеву мисао да смрт брише само нестварне величине, док истинске учвршћује и уздиже.
Посвећеним радом приређивача, бачено је светло на Андрићеве теме духовне провенијенције, на субјективно задојене тамничке текстове и прозу, на слику Вишеграда и Босне, сугестивних симбола пишчеве завичајности, на огледе о стожерним фигурама српског језика и песништва какве су Вук и Његош, потом на слике света које сведоче о Андрићевим импресијама са путовања и, најпосле, на мисао о жени као чудесном, недокучивом бићу и вечитој теми великих песника. Наслове едиције затварају три велика Андрићева романа, настала под окупацијом, током које је српски књижевник, до тада познат искључиво као песник и приповедач, успео да изнедри На Дрини ћуприју, Травничку хронику и Госпођицу као оличење властите жеље за животом у годинама које су тешко и одурно мирисале на смрт.
1. Песник и побуњеник
2. О вечном и Свемогућем
3. Поглед из тамнице
4. Босна, колевка живота
5. Андрић бира најлепше приповетке 1
6. Андрић бира најлепше приповетке 2
7. О Вуку и поводом Његоша
8. Слике света
9. Лепа млада жена говори
10. На Дрини ћуприја
11. Травничка хроника
12. Госпођица
Иво Андрић ( Долац , код Травника , 9. октобар 1892 — Београд , 13. март 1975 ) био је српски и југословенски [а] књижевник и дипломата Краљевине Југославије . [б] Године 1961 .( 10. децембра ) добио је Нобелову награду за књижевност „за епску снагу којом је обликовао теме и приказао ...
Опширније